Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
budżetowanie kosztów | przykładowa analiza marketingowa | prekursorzy socjologii | pozycjonowanie produktu | analiza ekonomiczna | prognoza kosztów | płynność przedsiębiorstwa | makrootoczenie |

Metody wyodrębniania kosztów stałych i zmiennych

Metoda księgowa polega na subiektywnej decyzji przedsiębiorstwa o kwalifikacji poszczególnych kosztów do grupy kosztów stałych lub zmiennych. Kwalifikacja ta odbywa się na podstawie obserwacji zachowania poszczególnych kosztów względem zmian w wykorzystaniu mocy wytwórczych. Dokonywana jest z reguły przez pracowników dysponujących odpowiednią wiedzą i doświadczeniem z zakresu rachunku i analizy kosztów.

Metody statystyczne opierają się na założeniu, że koszty całkowite zależą w sposób liniowy od czynnika zmienności kosztów:

metoda 'dwóch punktów' - polega na wyróżnieniu dwóch punktów reprezentujących najwyższy i najniższy poziom kosztów całkowitych. następnie oblicza się różnicę wielkości produkcji oraz kosztów między tymi punktami. Iloraz różnicy kosztów oraz różnicy wolumenu produkcji stanowi koszt jednostkowy zmienny. Słabością tej metody jest bazowanie jedynie na dwóch skrajnych obserwacjach, które mogą okazać się niereprezentatywne dla całej populacji.

metoda wizualna - polega na wykreśleniu linii prostej w taki sposób, aby była ona jak najlepiej dopasowana do obserwacji ujętych na układzie współrzędnych. Kreślenie prostej należy zacząć z punktu najwyższego. Punkt przecięcia prostej z pionową osią układu współrzędnych wyznacza koszt stały. Ustalenie parametru kosztu zmiennego jednostkowego następuje w punkcie najwyższym. Jest to metoda potencjalnie dokładniejsza od metody 'dwóch punktów', ponieważ bierze się w niej pod uwagę wszystkie obserwacje. Słabością jest subiektywizm związany z poprowadzeniem linii prostej wśród obserwacji

metoda regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) - polega na wyznaczeniu równania linii prostej (na podstawie wszystkich obserwacji) tak, aby suma kwadratów pionowych odległości między prosta i obserwacjami była najmniejsza. Jest to najdokładniejsza metoda z metod statystycznych, ponieważ jest wolna od jakiegokolwiek subiektywizmu.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Podstawy rachunkowości zarządczej
11 stron(-y)
Rachunek kosztów zmiennych i pełnych - referat (⭐bibliografia)
26 stron(-y)
Analiza kosztów produkcji - prezentacja
39 stron(-y)
Nowoczesne metody rachunku kosztów (⭐bibliografia ⭐przypisy)
14 stron(-y)
Rachunek kosztów zmiennych - teoria i przykładowe zadania
13 stron(-y)
Controlling w zarządzaniu przedsiębiorstwem
50 stron(-y)
Zadania z analizy finansowej - przykładowe zadania z rozwiązaniami
12 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Rachunkowość zarządcza » Metody wyodrębniania kosztów stałych i zmiennych

Metody wyodrębniania kosztów stałych i zmiennych
Ocena: 8.6 / 10
Liczba głosów: 35 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii