Agregaty pieniężne - M1 M2 M3 i M4
Pojęcie pieniądza jest niejednoznaczne i nieostre. Zmienia się w czasie i obejmuje coraz to nowe instrumenty finansowe. Rolę pieniądza w większym lub mniejszym stopniu pełnią te instrumenty finansowe, które są akceptowane jako środek płatniczy w transakcjach.
Mimo, że rolę pieniądza mogą spełniać różne aktywa finansowe, to tylko pieniądz gotówkowy charakteryzuje się 100% płynnością.
Wszystkie aktywa finansowe można przekształcić w pieniądz gotówkowy, jednak z różną trudnością i ponosząc odpowiednie koszty. Dlatego można powiedzieć, że są one pieniądzem o różnym stopniu płynności, wchodzą w skład pojęcia pieniądza z różną wagą. Tworzone są różne miary ilości pieniądza zwane agregatami. Różnorodność form współczesnego pieniądza powoduje, że są one wykorzystywane do celów analizy sytuacji sektora bankowego i formułowania zadań polityki pieniężnej.
Oieniądzem o największej sile jest pieniądz banku centralnego, na który składają się pieniądz gotówkowy i depozyty banków komercyjnych na rachunkach w banku centralnym. Jest to tzw. baza monetarna oznaczona symbolem Mo .Ponadto stosowane są agregaty – M1, M2, M3, M4.
Agregat M1 jako miarę pieniądza wprowadził bank centralny Niemiec w połowie lat siedemdziesiątych a niedługo potem inne banki centralne. Jednak szybko okazało się, że jest to miara nieodpowiednia, gdyż podlega zbytnim wahaniom. W miarę rozwoju i komplikowania się systemów bankowych wprowadzano stopniowo inne mierniki. Agregat M1 zawiera pieniądz gotówkowy ( bilety bankowe i bilon ) oraz depozyty na rachunkach bankowych płatne na każde żądanie. Zasoby te odznaczają się bardzo dużym stopniem płynności i służą bezpośrednio do realizacji transakcji.
Miernik podaży pieniądza M2 obejmuje oprócz M1 (pieniądz transakcyjny), także pieniądz potencjalny tj. depozyty krótkoterminowe i depozyty zwrotne na każde żądanie, ale nie podlegające dysponowaniu za pomocą czeków lub przekazów.
Miara określana jako M3 mierzy najszerzej pojęte zasoby pieniądza. Obejmuje ona oprócz M2 wszelkiego rodzaju depozyty długoterminowe i inne nie zaliczone do M2.
Do agregatu M4 zalicza się oprócz M3 także papiery wartościowe będące przedmiotem obrotu na rynku finansowym (np. akcepty bankowe, weksle i obligacje skarbowe, weksle handlowe).
Jak widać w owych agregatach pieniężnych występują nie tylko zasoby pieniądza, ale także aktywa pieniężne i finansowe, które nie mogą być bezpośrednio wykorzystane jako środki płatnicze, a więc nie są pieniądzem w ścisłym znaczeniu tego terminu. Włączenie ich do agregatów pieniężnych tłumaczy się dużą łatwością przekształcenia ich w pieniądz, co ma znaczenie dla ustalania polityki pieniężnej.
Najczęściej pobierane pliki (.doc i .pps) |
1. (12 stron A4)
2. (20 stron A4)
3. (12 stron A4)
4. (43 stron A4)
5. (14 stron A4)
6. (18 stron A4)
7. (20 stron A4)
8. (38 stron A4)
9. (9 stron A4)
10. (33 stron A4)
|
Podobne tematy w Kompendium |
1. (0.3 stron)
2. (0.4 stron)
3. (0.7 stron)
4. (0.3 stron)
5. (0.4 stron)
6. (0.2 stron)
7. (0.2 stron)
8. (0.4 stron)
9. (0.5 stron)
10. (0.6 stron)
|
Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Makroekonomia » Agregaty pieniężne - M1 M2 M3 i M4
Agregaty pieniężne - M1 M2 M3 i M4
Ocena: 8.9 / 10 Liczba głosów: 152 głosów
Zaloguj się, aby zagłosować
|