Zatory płatnicze
Dezorganizują przebieg rozliczeń pieniężnych i niekorzystnie wpływają na procesy gospodarcze.
Pierwotną przyczyną zatorów płatniczych jest brak płynności w przedsiębiorstwach źle gospodarujących, wynikający najczęściej z ponoszenia strat, zamrażania środków w niezbywalnej produkcji, nie ukończonej inwestycji itp. Wówczas popadają one w zwłokę w opłacaniu faktur dostawców, a ci, wobec zahamowania wpływu należności, nie regulują zobowiązań wobec swoich dostawców; ta druga grupa przyczyn ma charakter wtórny.
Skutki zatorów płatniczych dotykają więc także przedsiębiorstwa dobrze pracujące, które tracą płynność z winy swoich odbiorców. Powstaje łańcuch wzajemnych zaległości płatniczych.
Rozładowanie zatorów płatniczych wymaga usunięcia pierwotnych przyczyn ich powstawania. W tym celu wierzyciele powinni rygorystycznie i przymusowo egzekwować należności, dochodząc ich na majątku dłużników. Wymaga to pogłębiania w codziennej praktyce stosunków rynkowych i likwidowania nierentownych przedsiębiorstw. Warunek ku temu stworzyła ustawa o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków. Na łagodzenie wtórnych skutków zatorów płatniczych ma wpływ usprawnienie bankowej obsługi rozliczeń bezgotówkowych, a przede wszystkim informatyzacja operacji rozliczeniowych.
Także niektóre formy rozliczeń bezgotówkowych są szczególnie przydatne w rozliczeniach z nieterminowymi płatnikami. Należą do nich czeki potwierdzone i akredytywy.
Podobne skutki przynosi tzw. handel długami. Takie transakcje polegają na skupie (lub pośredniczeniu) od wierzycieli ich należności (wierzytelności) poniżej nominalnej ceny. Nabywcy mogą wykorzystać nabyte wierzytelności do skompensowania z dłużnikiem własnych zobowiązań. Ponieważ kompensata następuje po niższej cenie od nominalnej, różnica przynosi nabywcy zysk. Nabyte wierzytelności, czyli dług danego przedsiębiorstwa, może być przez nie spłacony w postaci jego wyrobów.
Nabywca zapłaci wówczas za nabywane towary niższą cenę, wynikającą z różnicy między nominalną i transakcyjną ceną nabytego długu. Także banki mogą sprzedawać swoje wierzytelności wobec kredytobiorców, wynikające z nie spłaconych w terminie kredytów i przypadających odsetek. Inną operacją bankową jest skupowanie przez banki przeterminowanych należności od wierzycieli w celu ich ściągnięcia od dłużników.
Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania. Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.
Przykładowe tematy do pobrania:
| Ilość stron A4 |
✅ Rozliczenia gotówkowe i bezgotówkowe - referat (✓ bibliografia) |
20 stron(-y) |
✅ Elektroniczne karty bankowe |
5 stron(-y) |
✅ Wykłady z bankowości - opracowanie |
30 stron(-y) |
Najczęściej pobierane pliki (.doc i .pps) |
1. (38 stron A4)
2. (12 stron A4)
3. (18 stron A4)
4. (20 stron A4)
5. (11 stron A4)
6. (33 stron A4)
7. (15 stron A4)
8. (16 stron A4)
9. (11 stron A4)
10. (13 stron A4)
|
Podobne tematy w Kompendium |
1. (0.5 stron)
2. (0.5 stron)
3. (0.3 stron)
4. (0.4 stron)
5. (0.4 stron)
6. (1.9 stron)
7. (2.5 stron)
8. (1.7 stron)
9. (1.5 stron)
10. (0.9 stron)
|
Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Bankowość » Zatory płatnicze
Zatory płatnicze
Ocena: 9.2 / 10 Liczba głosów: 213 głosów
Zaloguj się, aby zagłosować
|