Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
cashflow | zarządzanie wiedzą | kultura organizacyjna | marka globalna | pareto | metoda simplex | kompetencje pracownika | prywatyzacja bezpośrednia |

Jakie są zalety i wady globalizacji?

Zalety globalizacji

Z całą pewnością do zalet globalizacji należy tworzenie się partnerskich relacji nie tylko w skali przedsiębiorstwo-przedsiębiorstwo, ale we wszystkich możliwych relacjach pomiędzy przedsiębiorstwami, samorządami lokalnymi, krajami czy też kontynentami. Rozwijając ten proces w nieskończoność idealistycznie możemy osiągnąć taki poziom współpracy globalnej, który będzie implikował samoistny pokój na Ziemi.

Umożliwienie działania dowolnym miejscu na kuli ziemskiej w znacznym stopniu spowodowało zwiększenie dostępności produktów niezbędnych do procesów produkcyjnych dla wielu przedsiębiorstw. Logicznym, zatem staje się fakt, iż powyższe zjawisko jest odpowiedzialne za znacznie szybszy rozwój przedsiębiorstw, a w wyniku tego bardziej prężny rozkwit systemu innowacyjnego naszej cywilizacji.

Wady globalizacji
Jednakże, co posiada zalety posiada również i wady. Globalizacja sama w sobie jest procesem mającym na celu poprawić poziom życia człowieka. Z faktu tego zdają sobie sprawę nawet ugrupowania antyglobalistyczne – a demonstracje przez nich organizowane mają na celu przypomnienie tego założeni i zwrócenie uwagi na ciągle powiększającą się przepaść pomiędzy skrajnym bogactwem a ubóstwem.

Do najczęściej wymienianych wad globalizacji należą:
• Rozpad państw (zacieranie się granic)
• Powstawanie spornych kwestii obywatelskich
• Wymuszone migracje ludności
• Tworzenie się konfliktów między rasowych i międzyetnicznych
• Rozrastanie się globalnych dysproporcji
• Makdonaldyzacji życia
• Próba narzucenia wszystkim 'zachodniego stylu życia'

Wydawać by się mogło, że powyższe hasła obrazujące wady globalizacji mogą dotyczyć tylko i wyłącznie krajów słabszych ekonomicznie, które nie potrafią sprostać lub przeciwstawić się mechanizmowi globalizacji. Jednak jest to wielce nieprawdziwe stwierdzenie. Otóż skutki globalizacji dotykają również tych najsilniejszych, przypominając poniekąd powiedzenie: 'kto mieczem wojuje ten od miecza ginie' – przykładem może tutaj być amerykańska firma General Motors, która to jest niekwestionowanym liderem na rynku samochodowym w Stanach Zjednoczonych.

W latach '80 przedsiębiorstwo to budowało przyzakładowe miasta nierzadko liczebnością przekraczające 60tys. mieszkańców. Podyktowane było to chęcią zapewnienia pracownikom możliwie największego komfortu pracy. Konsekwencje 'otwarcia granic' zaskoczyły nawet takiego potentata jak GM, który ze względu na spadek udziału w rynku na rzecz samochodów japońskich zmuszony był zamknąć część fabryk a tym samym zredukować liczbę zatrudnionych osób. Efekt tych decyzji można zaobserwować już dziś. Są to opuszczone miasta, niegdyś tętniące życiem zamieszkiwane tylko przez emerytów i ich rodziny.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Globalizacja - referat (⭐bibliografia ⭐przypisy)
23 stron(-y)
Globalizacja przedsiębiorstw - referat (⭐bibliografia)
9 stron(-y)
Struktura organizacyjna przedsiębiorstwa - rodzaje struktur oraz ich wady i zalety
12 stron(-y)
Analiza strategiczna przedsiębiortwa - prezentacja
27 stron(-y)
Globalizacja (⭐bibliografia)
21 stron(-y)
Globalizacja i wirtualne przedsiębiorstwo - prezentcja (⭐bibliografia)
32 stron(-y)
Plan marketingowy - teoria
17 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Gospodarka » Jakie są zalety i wady globalizacji?

Jakie są zalety i wady globalizacji?
Ocena: 9.4 / 10
Liczba głosów: 29 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii