Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
mobbing | wykłady z marketingu międzynarodowego | GATT | slogany reklamowe | łączenie przedsiębiorstw | matematyka ekonomiczna | analiza czynnikowa | non profit |

Kontrakty terminowe

Kontrakt terminowy (financial futures)  jest umową, w której kupujący zobowiązuje się do zakupienia w przyszłości określonego towaru, zwanego instrumentem bazowym.

Sprzedający zobowiązuje się natomiast do sprzedania określonego w kontrakcie instrumentu bazowego. Instrumentem bazowym mogą być akcje, waluty, indeksy giełdowe a właściwie dowolne wartości ekonomiczne, które można wyliczyć w sposób nie budzący wątpliwości.

Zawarcie transakcji terminowej oznacza zatem przyjęcie obowiązku wykonania w określonym terminie zobowiązań z niej wynikającej. W transakcji określa się: instrument bazowy, liczbę jednostek instrumentu bazowego, cenę po której wykonana zostanie w przyszłości transakcja, a także termin wykonania dlatego właśnie nazywa się je terminowymi.

Sprzedaż lub kupno kontraktu terminowego oznacza zobowiązanie się do dostawy lub odbioru w przyszłości określonego instrumentu bazowego, uregulowanie zobowiązań następuje w postaci naliczenia pieniężnego. Do sprzedania kontraktu nie jest konieczne posiadanie instrumentu bazowego w chwili zawarcia transakcji. Konieczne jest natomiast posiadanie gotówki wystarczającej do wypłacenia wstępnego depozytu zabezpieczającego. Wnoszą go zarówno kupujący jak i sprzedający.

Transakcje terminowe zostały stworzone w celu ograniczenia ryzyka.
Początkowo stosowano je na giełdach towarowych przy sprzedaży płodów rolnych. Producent zboża zabezpieczał się przed ruchami cen zboża sprzedając je 'na pniu' po ustalonej z góry cenie.

Inwestorzy zawierający transakcje terminowe mają pewien pogląd na to, jak będzie wyglądała wartość tego indeksu. Kupujący zakłada, że będzie rósł, sprzedający jest natomiast przekonany, że będzie spadać. Ostatecznie zysk osiąga ten, którego przewidywania były słuszne.

Cechą charakterystyczną dla rynku transakcji terminowych jest tzw. 'efekt dźwigni', który powoduje, że inwestując w kontrakt terminowy, przy prawidłowej ocenie przyszłego trendu na rynku, kupujący lub sprzedający kontrakt zyskuje kilkakrotnie więcej niż  inwestując te same pieniądze w instrument bazowy, natomiast przy nie trafnej ocenie zwielokrotnione są straty. Efekt ten polega na tym, że zysk lub strata liczone są od całkowitej wartości kontraktu, podczas gdy zaangażowany kapitał stanowi jedynie jego niewielki procent. Kontrakty są w obrocie w tzw. seriach, obejmują one wszystkie kontrakty mające ten sam termin wykonania np.. czerwiec lub wrzesień.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Nowe produkty bankowe - referat (⭐bibliografia ⭐przypisy)
0 stron(-y)
Polski rynek kapitałowy (⭐przypisy)
19 stron(-y)
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (⭐bibliografia)
22 stron(-y)
Bierne operacje bankowe (⭐bibliografia)
17 stron(-y)
Międzynarodowe stosunki gospodarcze - wykłady
32 stron(-y)

Najczęściej pobierane pliki (.doc i .pps)

1. Międzynarodowe stosunki gospodarcze - wykłady (32 stron A4)

Podobne tematy w Kompendium

1. Wykorzystanie konktraktów terminowych (0.3 stron)
2. Kontrakty opcyjne (0.1 stron)
3. Korzyści TQM (0.2 stron)
4. Planowanie na poziomie taktycznym (0.3 stron)
5. Poręcznie według prawa cywilnego (0.7 stron)
6. Produkty bankowe (0.2 stron)
7. Źródła środków gromadzonych przez bank w operacjach biernych (0.2 stron)
8. Kurs waluty (0.2 stron)
9. Transakcje terminowe Forward (0.3 stron)
10. Akredytywa (0.3 stron)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Inwestycje » Kontrakty terminowe

Kontrakty terminowe
Ocena: 9 / 10
Liczba głosów: 135 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii