Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
rachunek kosztów zmiennych | konflikt | potrzeby człowieka | model Portera | badania rynkowe | prezentacje z zarządzania jakością | kompleksowe zarządzanie jakością | wprowadzenie nowego produktu na rynek |

Teoria kosztów transakcyjnych

Teoria kosztów transakcyjnych (Transaction Cost Economics, TCE) to teoria ekonomiczna, która została opracowana głównie przez amerykańskiego ekonomistę Olivera Williamsona. Teoria ta skupia się na analizie kosztów, jakie ponoszą przedsiębiorstwa i jednostki gospodarcze w wyniku realizacji transakcji na rynku.

Główne założenia i elementy teorii kosztów transakcyjnych

Transakcje jako źródło kosztów - Według tej teorii, transakcje ekonomiczne pomiędzy różnymi jednostkami (na przykład między firmami, dostawcami, odbiorcami) są zawsze obarczone pewnymi kosztami. Mogą to być koszty związane z negocjacjami, kontraktowaniem, nadzorem, kontrolą jakości, rozwiązywaniem sporów itp.

Zasada ograniczonego zaufania - Williamson wprowadził koncepcję "zasady ograniczonego zaufania", zakładając, że relacje gospodarcze są obarczone pewnym stopniem niepewności i ryzyka. Z tego powodu, jednostki podejmują decyzje oparte na ograniczonym zaufaniu do partnerów transakcyjnych.

Rodzaje kosztów transakcyjnych - Koszty transakcyjne dzielą się na trzy główne kategorie:
- Koszty poszukiwania informacji: Związane z gromadzeniem informacji przed zawarciem transakcji.
- Koszty negocjacji i kontraktowania: Związane z negocjacjami warunków transakcji i tworzeniem kontraktów.
- Koszty monitorowania i egzekwowania: Związane z nadzorowaniem, kontrolą i egzekwowaniem przestrzegania umowy.

Teoria kosztów transakcyjnych podkreśla znaczenie instytucji w kształtowaniu transakcji ekonomicznych. Wprowadza pojęcie struktury własności i zakłada, że firmy powstają w celu minimalizacji kosztów transakcyjnych poprzez wewnętrzną hierarchię organizacyjną (hierarchię przedsiębiorstwa) w porównaniu z korzystaniem z rynku.

Modele kontraktów i integracji pionowej - Teoria ta analizuje, kiedy firmy decydują się na korzystanie z rynku, a kiedy wybierają integrację pionową (rozszerzanie działalności wewnętrznej firmy) w celu minimalizacji kosztów transakcyjnych.

Efektywność kontraktów i struktury własności - TCE bada różne formy kontraktów i struktury własności pod kątem ich efektywności w minimalizacji kosztów transakcyjnych w danym kontekście.

Teoria kosztów transakcyjnych jest szeroko stosowana w badaniach nad organizacją przedsiębiorstw, analizą rynku i podejmowaniem decyzji dotyczących struktury organizacyjnej. Stanowi ona istotne narzędzie do zrozumienia, dlaczego niektóre transakcje są realizowane wewnątrz przedsiębiorstw, a nie na otwartym rynku.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Budżetowanie kosztów - teoria i przykłady (⭐bibliografia)
14 stron(-y)
Rachunek kosztów zmiennych - teoria i przykładowe zadania
13 stron(-y)
Rachunek kosztów zmiennych i pełnych - referat (⭐bibliografia)
26 stron(-y)
Podstawy rachunkowości zarządczej
11 stron(-y)
Optimum producenta i konsumenta - referat (⭐bibliografia)
25 stron(-y)
Funkcjonowanie przedsiębiorstw w sieciach - prezentacja (⭐bibliografia)
48 stron(-y)
Nowoczesne metody rachunku kosztów (⭐bibliografia ⭐przypisy)
14 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Rachunkowość zarządcza » Teoria kosztów transakcyjnych

Teoria kosztów transakcyjnych
Ocena: 8.9 / 10
Liczba głosów: 4 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii