Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
taktyki negocjacyjne | strategia firmy | instrumenty polityki fiskalnej | bezrobocie | podaż | wykłady z zarządzania kadrami | Giełda Papierów Wartościowych | produkt krajowy brutto |

Zależność stylu kierowania od modelu organizacji - ewolucja roli kierownika

Cz. Sikorski wyróżnił cztery modele organizacji: mechanistyczny, autarkiczny, kooperacyjny i organiczny. W każdym z nich inna ma być rola przełożonego i sposób kierowania podwładnymi.

- Model mechanistyczny - najwyżej ceniona jest dyscyplina i lojalność. Kierownik to kontroler i nadzorca. W stosunku do zwierzchnictwa kierownik winien być lojalny i dyspozycyjny, a w stosunku do podwładnych winien być autokratą. Jego powołanie to dyscyplina, a ta wymaga stosowania głównie bodźców negatywnych i materialnych.

- Model autarkiczny - najwyżej ceniona jest samodzielność i zamiłowanie do porządku. Ze względu na rozwiązywanie trudnych problemów merytorycznych rola zawodowa kierownika ulega zmianie. Lojalność i dyspozycyjność wobec zwierzchnictwa zostają zastąpione przez niezależność i konsultowanie decyzji pochodzących z góry, a w każdym razie żądanie w tym kierunku. W tym modelu kierownik może liczyć na poparcie podwładnych, którzy traktują go jako wzór moralny.

- Model kooperacyjny - najwyżej ceniona jest umiejętność współpracy i bezkonfliktowość. W swojej roli zawodowej kierownik integruje zespół podwładnych wskazując wspólnotę celów, realizuje też demokratyczny styl kierowania. Ze zwierzchnictwem kierownik często się kontaktuje i wymienia informacje, nie oczekuje jednak szczegółowych instrukcji.

- Model organiczny - najwyżej ceniona jest ambicja i pęd do sukcesu. W roli zawodowej kierownika wzrasta poczucie niezależności wobec jego przełożonych. Dla podwładnych podstawą autorytetu kierownika jest przede wszystkim jego sprawność organizacyjna, wyrażająca się w umiejętności stworzenia podwładnym optymalnych warunków pracy i rozwoju.

Jeśli przyjąć powyższy punkt widzenia, to należy skonstatować, że ewolucja roli kierownictwa niskiego i średniego szczebla przebiega od apodyktyczności wobec podwładnych z pełną lojalnością i dyscypliną wobec zwierzchnictwa do procedur negocjacyjnych i konsultacyjnych na obu osiach.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Style kierowania - referat (⭐bibliografia)
8 stron(-y)
Style kierowania - opracowanie
6 stron(-y)
Menedżer XXI wieku (⭐bibliografia ⭐przypisy)
18 stron(-y)
Organizacja i zarządzanie - zagadnienia
9 stron(-y)
Psychologia zarządzania - referat (⭐bibliografia ⭐przypisy)
24 stron(-y)
Konflikt w organizacji - referat (⭐bibliografia ⭐przypisy)
9 stron(-y)
Wykłady z zarządzania i organizacji
31 stron(-y)

Najczęściej pobierane pliki (.doc i .pps)

1. Psychologia zarządzania - referat (24 stron A4)
2. Menedżer w roli lidera zmian (19 stron A4)
3. Kultura organizacyjna - referat (13 stron A4)
4. Konflikt w organizacji - referat (9 stron A4)
5. Wykłady z zarządzania i organizacji (31 stron A4)
6. Style kierowania (8 stron A4)
7. Style kierowania i kierownicy (7 stron A4)
8. Organizacja wirtualna (12 stron A4)
9. Etyka w biznesie - referat (16 stron A4)
10. Metoda ABC - Activity Based Costing (18 stron A4)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Zarządzanie zasobami ludzkimi » Zależność stylu kierowania od modelu organizacji - ewolucja roli kierownika

Zależność stylu kierowania od modelu organizacji - ewolucja roli kierownika
Ocena: 9.8 / 10
Liczba głosów: 6 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii