Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
rentowność kapitału własnego | europejski system walutowy | ECR | finanse publiczne | zapasy w przedsiębiorstwie | zarządzanie płynnością | integracja europejska | prekursorzy socjologii |

Zadania NBP

To m.in:

- Emisja znaków pieniężnych - druk banknotów oraz bicie monet, prawnych środków płatniczych w RP. Prezes NBP może wycofać z obiegu poszczególne rodzaje znaków pieniężnych. NBP może prowadzić sprzedaż monet, banknotów i numizmatów w kraju i zagranicą. NBP reguluje ilość pieniądza w obiegu. Prezes NBP ustala zasady klasyfikacji obrotów pieniężnych na rachunkach bankowych, sprawozdawczości z obrotów gotówkowych.

- Wpływ na politykę gospodarczą państwa – NBP opiniuje projekt ustawy budżetowej, przedstawia Radzie Ministrów i Sejmowi opinię, opracowuje okresowe oceny sytuacji pieniężnej. Prezes NBP przedkłada Sejmowi raport o stanie pieniądza i projekt założeń NBP, współdziała z Ministrem Finansów w opracowaniu planu bilansu płatniczego, ustala stopę rezerw banków, stopę redyskontową weksli, oprocentowanie kredytu refinansowego i maksymalną wysokość prowizji dla NBP.

- Działalność kredytowa – NBP może udzielić innym bankom kredytu refinansowego na uzupełnienie ich zasobów pieniężnych ( również w walutach obcych ), może on być udzielony z określonej kwoty pod zastaw papierów wartościowych lub w innej formie np. weksle. Pożyczki i kredyty zaciągnięte przez NBP w zagranicznych instytucjach bankowych i finansowych mogą być przeznaczone na udzielanie kredytu w walutach obcych innym bankom.

- Gromadzenie rezerw obowiązkowych – w celu kształtowania obiegu pieniężnego i działalności kredytowej banku. Rezerwę stanowi % środków na rachunkach bankowych. Bank nie ma prawa do dysponowania środkami na rachunku rezerw. Prezes ustala kwotę rezerw, zasady i tryb tworzenia, stawkę odsetek.

- Emisja i obrót papierami wartościowymi – NBP ma prawo do emitowania Bankowych Papierów Wartościowych, może kupować, przechowywać i administrować weksle Skarbu Państwa.

- Współpraca z zagranicą – NBP udziela zezwoleń dewizowych i wykonuje kontrolę dewizową. Udziela i przyjmuje poręczenia, gwarantuje w obrotach z zagranicą, może posiadać wartości dewizowe i dokonywać obrotu tymi wartościami, organizuje współpracę z bankami zagranicznymi. Prezes ustala kursy walut obcych, NBP administruje państwową rezerwą dewizową.

- Prowadzenie rachunków bankowych

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Zadania transportowe - badania operacyjne
6 stron(-y)
Metoda simplex - zadania z programowania liniowego
9 stron(-y)
Praktyczne podstawy statystyki - zagadnienia i zadania z rozwiązaniami
15 stron(-y)
Prognozowanie i symulacje - teoria i zadania
17 stron(-y)
Mikroekonomia - zadania z rozwiązaniami
11 stron(-y)
Mikroekonomia - zadania z rozwiązaniami 2
12 stron(-y)
Controlling w zarządzaniu - prezentacja (⭐przypisy)
35 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Bankowość » Zadania NBP

Zadania NBP
Ocena: 10 / 10
Liczba głosów: 137 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii