Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
konflikt | controlling operacyjny | krzywa popytu | alianse strategiczne | tożsamość monetarna | stopień dźwigni finansowej | wykłady z marketingu międzynarodowego | bezrobocie |

Definicja globalizacji ogólnej oraz w wymiarze gospodarczym

Globalizacja jest to pojęcie używane do scharakteryzowania zmian w społeczeństwach oraz w gospodarce światowej (międzynarodowej). Są to zmiany wynikają z nagłego wzrostu międzynarodowej wymiany handlowej oraz wymiany kulturowej. Globalizacja opisuje także wzrost wymiany informacyjnej, przyspieszenie zmian i spadek cen transportu, a także wzrost handlu światowego oraz inwestycji zagranicznych, spowodowanych znoszeniem barier oraz rosnących współzależności między państwami.

W ekonomii termin Globalizacja oznacza przede wszystkim zjawiska związane z liberalizacją wymiany handlowej lub "wolnym handlem". W szerszym znaczeniu odnosi się do rosnącej integracji (nie tylko europejskiej) i współzależności między jednostkami funkcjonującymi globalnie na platformie społecznej, politycznej oraz ekonomicznej.

Globalizacja w wymiarze gospodarczym polega w przede wszystkim na ujednoliceniu (unifikacji) rynków i obracanych na tych rynkach towarów. Pozwala to na zniesienie większości barier występujących w handlu międzynarodowym. Dzięki temu firmy np. z Azji lub Ameryki Południowej mogą konkurować swoimi towarami na rynkach europejskich bądź też na rynku amerykańskim.

Globalizacja rynków prowadzi z jednej strony do znacznego poszerzenia pola działalności przedsiębiorstw, a z drugiej do silnego zagęszczenia tego pola, na którym przenikają się wpływy, interesy i formy działalności rozmaitych organizacji. Skutkiem tego jest nieostrość granic systemów organizacyjnych, tymczasowość ich form.

Do najbardziej typowych zjawisk towarzyszących procesowi globalizacji działalności gospodarczej należą:

- przesunięcia głównego źródła wartości dodanej z procesów materialnego wytwarzania do prac koncepcyjnych związanych z procesami innowacyjnymi
- malejące znaczenie w ocenie czynników lokowania inwestycji bliskości zasobów surowcowych i rynków w porównaniu z jakością zasobów ludzkich mierzoną poziomem wiedzy, umiejętności i zaangażowania pracowników
- rozproszenie i anonimowość własności dysponowanej przeważnie przez wielkich instytucjonalnych inwestorów

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Globalizacja i wirtualne przedsiębiorstwo - prezentcja (⭐bibliografia)
32 stron(-y)
Globalizacja - referat (⭐bibliografia ⭐przypisy)
23 stron(-y)
Globalizacja przedsiębiorstw - referat (⭐bibliografia)
9 stron(-y)
Globalizacja (⭐bibliografia)
21 stron(-y)
Marketing globalny - referat (⭐bibliografia ⭐przypisy)
11 stron(-y)
Analiza strategiczna browaru Strzelec (2) (⭐bibliografia)
19 stron(-y)
Zarządzanie płynnością finansową przedsiębiorstwa (⭐przypisy)
30 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Integracja Europejska » Definicja globalizacji ogólnej oraz w wymiarze gospodarczym

Definicja globalizacji ogólnej oraz w wymiarze gospodarczym
Ocena: 9.2 / 10
Liczba głosów: 6 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii