Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
analiza space | zadania z rozwiązaniami | produkt narodowy brutto | piramida potrzeb Maslowa | zabezpieczenia kredytów | bankowość | warunkowanie klasyczne | krzywa popytu |

Rynek krótkoterminowych depozytów i pożyczek eurowalutowych

Na głównych narodowych rynkach pieniężnych wiodący jest obrót krótkoterminowymi zobowiązaniami rządów i największych firm. Natomiast na rynkach eurowalutowych dominują operacje pomiędzy bankami, a minimalna jest ilość transakcji pomiędzy podmiotami niebankowymi.

Najważniejszym instrumentem finansowym krótkoterminowego rynku eurowalutowego jest oprocentowany bankowy depozyt terminowy, zaś główną rolę odgrywa międzybankowy rynek depozytowy, na którym odbywa się ciągła redystrybucja pierwotnych depozytów między bankami w celu skojarzenia ich podaży z popytem.

Międzybankowy rynek depozytów i pożyczek to zdecentralizowany, nieformalny rynek dealerski, na którym banki muszą podać innym bankom na żądanie stopę procentową, termin i walutę transakcji oraz przyjąć depozyt, gdy podane warunki zostaną zaaprobowane przez bank pytający.

Bank prowadzący dwustronny dealing podaje stopę procentową niższą dla depozytów przyjmowanych i wyższą dla depozytów deponowanych w innych bankach. Różnica między stopą płaconą i żądaną przez dealera stanowi marżę dealerską. W zależności od systemu na rynku banki stosują zróżnicowaną politykę. Gdy jest duża podaż depozytów i spodziewane jest obniżenie stopy międzybankowej, to bank, nie chcąc otrzymać nadpodaży depozytów z innych banków, obniża stopę płaconą, by zniechęcić podaż depozytów ze strony rynku, jak i żądaną, by zwiększyć popyt na depozyty oferowane. W praktyce dealing jest prowadzony w

Na międzybankowym rynku depozytowym są zróżnicowane terminy od depozytów. Poczynając od depozytów jednodniowych COOL zwracanych na żądanie do depozytów 3 – 6 miesięcznych , maksymalnie do jednego roku.

W odróżnieniu od pożyczek międzybankowych na rynkach międzynarodowych na eurorynkach nie są one zabezpieczone żadnymi wierzytelnościami. Bardzo ważna na eurorynku jest rola międzybankowej stopy procentowej. eurorynki w oparciu o nią ustalają stopy w transakcjach depozytowych i pożyczkowych z klientami, dzięki czemu następuje zintegrowanie operacji podmiotu (klienta) z operacjami międzybankowymi.

Rynek lokat jest najprostszym sposobem zdobywania środków. Najczęstsze są lokaty jednodniowe, które mają największą płynność. Występują w trzech odmianach:
1. OVERNIGHT – transakcja ma miejsce w dniu przepływu środków do kupującego, zwrot w dniu następnym;
2. TOMNEXT – przepływ środków następuje w dzień po zawarciu transakcji, a zwrot kolejnego dnia;
3. SPOTNEXT – przepływ środków pojutrze w stosunku do zawarcia umowy, zwrot trzy dni po zawarciu umowy.

Najważniejszą na świecie stopą procentową jest LIBOR, która kształtuje się w Londynie (londyńska międzybankowa stopa ofertowa). Jest to stopa procentowa kredytów z reguły 3 lub 6-cio miesięcznych w eurodolarach. Jest to średnia arytmetyczna stóp procentowych, po jakich kilka najważniejszych banków świata jest skłonnych sprzedać swoje nadwyżki.

LIBID – londyńska międzybankowa stopa ofert przyjęcia w depozyt. Jest to wskaźnik informujący, ile banki są skłonne płacić za środki.

Transakcje REPO (odkupu) – transakcje te polegają na sprzedaży, a następnie odkupieniu jakiegoś zbywalnego instrumentu pieniężnego po upływie określonego czasu, jednak przed terminem jego wykupu przez emitenta. Umowa określa cenę sprzedaży i odkupu, a różnica stanowi dochód kupującego.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Bierne operacje bankowe (⭐bibliografia)
17 stron(-y)
Wprowadzanie na rynek nowego produktu (etapy) (⭐bibliografia)
7 stron(-y)
Papiery wartościowe - akcje i obligacje
9 stron(-y)
Produkt - referat (⭐bibliografia)
36 stron(-y)
Plan marketingowy restauracji
10 stron(-y)
Polski rynek kapitałowy (⭐przypisy)
19 stron(-y)
Majątek obrotowy w przedsiębiorstwie
12 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Finanse międzynarodowe » Rynek krótkoterminowych depozytów i pożyczek eurowalutowych

Rynek krótkoterminowych depozytów i pożyczek eurowalutowych
Ocena: 9.7 / 10
Liczba głosów: 149 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii