Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
prawa Gossena | badania ankietowe | test | prezentacje z finansów | prezentacje z bankowości | marketing międzynarodowy | paradoks Giffena | prezentacje z ubezpieczeń |

Zarządzanie zrównoważonym rozwojem

Zarządzanie zrównoważonym rozwojem (ang. Sustainable Development Management) to podejście do zarządzania, które łączy cele ekonomiczne, społeczne i środowiskowe, dążąc do równowagi między nimi.

Celem zarządzania zrównoważonym rozwojem jest zapewnienie trwałego i zrównoważonego rozwoju czyli takiego, który pozwala na spełnienie potrzeb i oczekiwań dzisiejszych pokoleń, bez zagrażania możliwości spełnienia potrzeb i oczekiwań przyszłych pokoleń.

Podstawą zarządzania zrównoważonym rozwojem jest podejście systemowe, uwzględniające wzajemne zależności między ekonomią, społeczeństwem i środowiskiem. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorstwa muszą prowadzić swoją działalność w sposób odpowiedzialny, uwzględniając nie tylko zysk, ale także wpływ swoich działań na ludzi i środowisko.

Zarządzanie zrównoważonym rozwojem opiera się na trzech filarach:
- Wymiar ekonomiczny - przedsiębiorstwa powinny działać w sposób opłacalny, zarówno dla siebie, jak i dla otoczenia. Działalność gospodarcza powinna przynosić zyski, ale jednocześnie nie powinna negatywnie wpływać na środowisko naturalne i społeczność lokalną.
- Wymiar społeczny - przedsiębiorstwa powinny uwzględniać interesy swoich pracowników, klientów, społeczności lokalnej oraz innych zainteresowanych stron. Powinny działać w sposób etyczny i odpowiedzialny, dbając o dobre relacje ze swoimi interesariuszami.
- Wymiar środowiskowy - przedsiębiorstwa powinny działać z poszanowaniem środowiska naturalnego, dbając o minimalizowanie negatywnego wpływu swoich działań na przyrodę oraz dążąc do zwiększenia efektywności wykorzystania zasobów naturalnych.

W praktyce, zarządzanie zrównoważonym rozwojem wymaga od przedsiębiorstw podejmowania działań takich jak:
- Analiza i ocena wpływu działań przedsiębiorstwa na środowisko i społeczeństwo, a także wprowadzanie działań mających na celu minimalizowanie negatywnych skutków działań gospodarczych.
- Współpraca z lokalną społecznością i interesariuszami, w celu zapewnienia dialogu i włączenia ich w procesy podejmowania decyzji.
- Wdrażanie innowacji technologicznych, które pozwalają na zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów i minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko.
- Dbałość o odpowiednie standardy etyczne i korporacyjne, w tym ochronę praw pracowników oraz przeciwdziałanie korupcji i innym formom nadużyć.
- Wdrażanie działań prospołecznych, takich jak wspieranie lokalnych inicjatyw społecznych czy organizowanie działań edukacyjnych.

W ramach zarządzania zrównoważonym rozwojem ważną rolę odgrywa także raportowanie społeczne (ang. Social Reporting).

Raportowanie społeczne to proces zbierania, analizowania i prezentowania informacji o działalności przedsiębiorstwa w kontekście jego wpływu na społeczeństwo i środowisko. Raporty społeczne stanowią źródło informacji dla inwestorów, klientów, pracowników i społeczności lokalnej, umożliwiając im ocenę działalności przedsiębiorstwa z perspektywy zrównoważonego rozwoju.

Obecnie zarządzanie zrównoważonym rozwojem nabiera coraz większego znaczenia, ze względu na rosnące wymagania społeczne i regulacje prawne związane z ochroną środowiska i dbałością o dobrostan społeczny. Firmy, które podejmują działania związane z zrównoważonym rozwojem, często zyskują przewagę konkurencyjną, poprawiając swoje relacje z klientami, pracownikami i społecznością lokalną, co w dłuższej perspektywie może przekładać się na większą stabilność i rentowność działalności.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Zarządzanie biznesami rodzinnymi - prezentacja
14 stron(-y)
Kompleksowe zarządzanie jakością TQM
5 stron(-y)
Podstawy logistyki
22 stron(-y)
Zarządzanie procesowe - referat (⭐bibliografia ⭐przypisy)
11 stron(-y)
Controlling bankowy
11 stron(-y)
Zarządzanie przez cele - referat (⭐bibliografia ⭐przypisy)
22 stron(-y)
Kompleksowe zarządzanie jakością TQM w przedsiębiorstwie (⭐bibliografia)
8 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Zarządzanie strategiczne » Zarządzanie zrównoważonym rozwojem

Zarządzanie zrównoważonym rozwojem
Ocena: 10 / 10
Liczba głosów: 25 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii