Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
marketing wyborczy | prezentacje z zarządzania zasobami ludzkimi | prawo podaży | kredyt | selekcja pracowników | bank centralny | determinanty dochodu narodowego | czynności bankowe |

Internet jako medium reklamowe

Internet w dzisiejszych czasach znajduje często zastosowanie w takiej dziedzinie jak szeroko pojęta reklama. Jest to jednak medium znacznie różniące się od znanych dotąd tradycyjnych środków reklamy. Tradycyjne nośniki reklamy jak prasa, radio, telewizja określane są często mianem mediów typu push.

Internet natomiast, uznawany jest za medium typu pull. Różnica polega na tym, iż media push charakteryzują się tym, że niejako podsuwają, a często wręcz wpychają określoną dawkę informacji i reklamy starając się przyciągnąć uwagę odbiorców szatą graficzną, kolorem, nietypowymi techniki druku, obrazu, dźwięku itp. Reklama telewizyjna czy radiowa często oddziałuje na emocje odbiorców.

W metodzie push, zarówno informacja, jak i przekaz reklamowy są dystrybuowane do odbiorcy, który jest ich biernym odbiorcą. Odbiorca oglądając telewizję, słuchając radia, czy kupując gazetę nie ma możliwości decydowania czy chce oglądać dane reklamy czy też nie.

W przypadku Internetu jest odwrotnie. To oglądający, a nie nadawca reklamy, decyduje co chce obejrzeć i z czym się zapoznać. W sieci jest kilka milionów stron, a tym samym oglądający ma dużo więcej możliwości wyboru. Dlatego też reklamodawcy internetowi starają się w większym stopniu przyciągnąć uwagę oglądającego, nakłonić go do np. kliknięcia w baner i zapoznania się z informacją.

Oznacza to, iż w przypadku tradycyjnych mediów (push) to reklama dociera do odbiorcy i jest on jedynie jej biernym odbiorcą, a w przypadku Internetu (pull), a ściślej mówiąc stron WWW, to potencjalny odbiorca dociera do reklamy i to on decyduje (poprzez na przykład kliknięcie banera) czy chce zostać jej odbiorcą czy nie.

Internet łączy w sobie zarówno cechy medium masowego, jak i kanału komunikacji bezpośredniej. Pozwala to zarówno na dystrybucję, za pośrednictwem sieci, informacji adresowanej do masowego odbiorcy, jak i informacji ukierunkowanej na indywidualnego użytkownika sieci, a także komunikację bezpośrednią opartą na indywidualnym kontakcie. Wynika to m.in. z braku pośredników pomiędzy nadawcą i adresatem w postaci gazet, stacji radiowych czy telewizyjnych. Również dostęp do samego medium staje się coraz prostszy.

Najistotniejszą z cech reklamy internetowej, mającą decydujący wpływ na jej charakter jest interaktywność. Dzięki interaktywności Internetu użytkownik odgrywa daleko bardziej aktywną rolę w procesie komunikacji niż użytkownicy tradycyjnych mediów. W biznesie najważniejszym zadaniem reklamy jest dotarcie do klientów zainteresowanych produktem, usługą lub wydarzeniem i nakłonienie ich do zakupu. Pierwsze problemy pojawiają się na etapie określenia grup docelowych i sposobu dotarcia do nich.

Stopniowe zawężanie kręgu potencjalnych klientów do grupy tych najbardziej zainteresowanych nie jest trudne. Trudniejszą sprawą wydaje się być nawiązanie wzajemnych, partnerskich stosunków. W przypadku reklamy tradycyjnej bazującej na takich mediach jak radio, prasa codzienna czy telewizja okazuje się to wręcz niemożliwe. Reklama internetowa umożliwia dostęp do ściśle określonej grupy klientów generując zarazem bezpośredni kontakt klient-firma i to po znacznie niższych kosztach niż reklama tradycyjna.

Reklama internetowa, ukazując się w zasobach WWW, odwiedzanych najczęściej przez członków danej grupy docelowej, a nie przypadkowych użytkowników sieci, uzyskuje skuteczność znacznie wyższą niż reklama tradycyjna. Określenie zasobów WWW odpowiednich dla danej reklamy nie jest sprawą trudną, aczkolwiek wymaga dość dobrej znajomości WWW.

WWW może dostarczyć niemal każdej informacji dotyczącej efektywności kampanii reklamowej w sieci. Można dowiedzieć się ile osób widziało daną reklamę, ile zainteresowało się nią, a jaki procent ją zignorował. Odpowiedź na te i szereg innych pytań można uzyskać natychmiast w dowolnym czasie trwania kampanii, nie zaś w tydzień czy dwa po jej zakończeniu jak w przypadku reklamy tradycyjnej. Dzięki temu reklama on-line jest elastyczna, można bowiem w dowolnym czasie zmieniać lub modyfikować obraną strategię wpływając tym samym na zwiększenie jej efektywności. W zasadzie internet jest obecnie najtańszym medium reklamowym.

Dla przykładu koszt zamieszczenia standardowej reklamy w zasobach Internetu na okres roku może być porównywalny do:
- jednej edycji ogłoszenia wymiarowego w którymś z tytułów prasy ogólnokrajowej
- około 600 sekund reklamy radiowej
- 4 sekund reklamy telewizyjnej w godzinach największej oglądalności
- 25 dni reklamy na billboardzie w jednym mieście wojewódzkim

Reklama on-line ma zasięg ogólnoświatowy. Dla jednych reklamodawców ma to ogromne znaczenie, dla innych, skupiających się na rynkach lokalnych, mniejsze. Fakt, że użytkownik Internetu jest aktywnym, a nie pasywnym odbiorcą reklamy sprawia, iż reklama on-line często postrzegana jest jako mniej efektywna od reklamy tradycyjnej.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Marketing w Internecie (⭐przypisy)
17 stron(-y)
Język reklamy - prezentacja
52 stron(-y)
Rola Public Relations w kreowaniu wizerunku firmy usługowej (⭐przypisy)
26 stron(-y)
Biznes plan kafejki internetowej
19 stron(-y)
Praca menedżera w public relations (⭐bibliografia)
13 stron(-y)
Controlling jako instrument efektywnego zarządzania
12 stron(-y)
Promocja jako narzędzie marketingu (⭐bibliografia ⭐przypisy)
10 stron(-y)

Podobne tematy w Kompendium

1. Zalety reklamy w Internecie (0.7 stron)
2. Bankowość elektroniczna (0.3 stron)
3. Marketing szeptany - buzz marketing (0.7 stron)
4. Reklama zewnętrzna (0.2 stron)
5. Elementy promocji (0.2 stron)
6. Hasło reklamowe (0.8 stron)
7. Karta wirtualna (0.8 stron)
8. Strategia ciągnięcia (0.2 stron)
9. Pieniądz (1.7 stron)
10. Opakowania (0.2 stron)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Reklama » Internet jako medium reklamowe

Internet jako medium reklamowe
Ocena: 9.6 / 10
Liczba głosów: 75 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii