Strategia obsługi każdego klienta przynoszącego jakikolwiek zysk
To strategia stosowana przez przedsiębiorstwo będące w skrajnie różnych sytuacjach rynkowych i z bardzo różnych powodów.
W grupie tej występują albo liderzy rynkowi, których na to stać, albo przedsiębiorstwa słabsze, broniące swojej zagrożonej pozycji na rynku i gwałtownie starające się utrzymać klientów, nawet za cenę niższych zysków, albo tez przedsiębiorstwa dopiero wchodzące na rynek, starające się przyciągnąć jak największą liczbę klientów.
Strategia obsługi klienta przynoszącego jakikolwiek zysk daje bardzo zróżnicowane perspektywy poszczególnym przedsiębiorstwom. Stosowana przez liderów i wchodzących na rynek – jest strategią ofensywną, a jej rezultatem będzie utrzymanie pozycji na rynku lub jej wzmocnienie. W przypadku strategii stosowanej defensywnie, w celu obrony zagrożonej .i słabej pozycji, rezultaty mogą okazać się odwrotne i niekorzystne dla przedsiębiorstwa.
Podsumowując, strategia obsługi każdego klienta przynoszącego zysk jest przykładem typowej strategii pozycji, jej obrony lub zmiany na wyższą. Ma ona w przyszłości umożliwić stosowanie innych, bardziej ofensywnych strategii.
Wykorzystywana ofensywnie jest raczej taktyką, defensywnie – strategią obsługi.
Strategia niskich kosztów i strategie doboru zyskownego klienta, ściśle się ze sobą wiążą. Strategia niskich kosztów obsługi czyli przywództwa kosztowego, nie musi być związana wyłącznie z posunięciami strategicznymi, zmierzającymi do wyboru klienta, który dużo kupuje i nie powoduje wysokich kosztów obsługi. Koszty obsługi redukowane są głównie przez doskonalenie sprawności systemu logistycznego, a mianowicie w zakresie zarządzania zapasami, informacją, cyklem zamawiania itp. oraz umiejętne posługiwanie się relacjami trade-offs.
Ze strategicznego punktu widzenia, istotnym czynnikiem jest także sytuacja kosztowa przedsiębiorstwa wynikająca z wypracowanej pozycji na rynku. Wśród decydujących czynników przewagi na wejściu wymienionych przez M.E. Portera jest krzywa uczenia się lub krzywa doświadczenia. W miarę zdobywania coraz większego doświadczenia i zdobywania większych umiejętności obniżają się nie tylko koszty produkcji, ale także koszty obsługi.
Istotna tu jest coraz to większa sprawność uzyskiwaną z czasem w wykonywaniu niektórych czynności takich jak:
- manipulacje magazynowe
- zastosowanie coraz lepiej wyspecjalizowanego sprzętu
- znajomość przepisów prawnych
- lepszą koordynację i harmonizację działań logistycznych
Zdobyte doświadczenie jest w stanie skutecznie eliminować koszty niesprawności systemu logistycznego.
Doświadczenie ze względu na swoją wartość strategiczną, powinno stanowić wyłączną własność danego przedsiębiorstwa, niedostępną dla konkurencji. Samo doświadczenie na konkurencyjnym rynku jednak nie wystarcza. W praktyce ochrona umiejętności procesowych, technicznych i organizacyjnych, wynikających z doświadczenia, jest bardzo trudna i dlatego strategicznie wartościowe umiejętności wynikające z doświadczenia muszą być nie tylko chronione, ale także wystarczająco oryginalne, by pozostawać poza zasięgiem konkurencji.
Najczęściej pobierane pliki (.doc i .pps) |
1. (10 stron A4)
2. (9 stron A4)
3. (5 stron A4)
4. (9 stron A4)
5. (9 stron A4)
6. (12 stron A4)
7. (24 stron A4)
8. (75 stron A4)
9. (20 stron A4)
10. (3 stron A4)
|
Podobne tematy w Kompendium |
1. (0.5 stron)
2. (0.5 stron)
3. (1.3 stron)
4. (1 stron)
5. (1.1 stron)
6. (1.6 stron)
7. (2.2 stron)
8. (0.3 stron)
9. (0.2 stron)
10. (0.2 stron)
|
Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Logistyka » Strategia obsługi każdego klienta przynoszącego jakikolwiek zysk
Strategia obsługi każdego klienta przynoszącego jakikolwiek zysk
Ocena: 9.2 / 10 Liczba głosów: 55 głosów
Zaloguj się, aby zagłosować
|