Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
alianse strategiczne | historia myśli gospodarczej | transformacja systemowa w Posce | slogan | podstawy mikroekonomii | biznesplan | ocena ryzyka | psychologia w zarządzaniu |

Model Lewina

Model Lewina ma bezsporną wartość, wskazuje na znaczenie planowania zmian, przekonywania i informowania o ich wartości oraz umocnienia wprowadzonych już zmian. Brak mu jednak operacyjnej konkretności. Dlatego też często potrzebne są modele bardziej kompleksowe.

Koncepcja teorii pola sił Kurta Lewina: Zgodnie z teorią pola sił, każde zachowanie jest wynikiem równowagi między siłami napędowymi, które dążą do zmian a siłami hamującymi, które przeciwstawiają się zmianom. Do sił hamujących należą: istniejąca kultura organizacji, interesy własne poszczególnych pracowników, oraz różnice poglądów na cele i strategie organizacji. Według Lewina ludzie z trudem, jeżeli w ogóle, zmieniają od dawna utrwalone postawy i zachowania. Kiedy nawet wprowadzą zmiany szybko powracają do starych nawyków, jeżeli nowe nie zostaną utrwalone. Aby temu zapobiec Lewin proponuje trójetapowy proces: rozmrażanie istniejących wzorów zachowań; posłużenie się agentem zmiany, który pomoże pracownikom w poznaniu i przyswojeniu sobie nowych postaw, wartości i zachowań. W uzupełnieniu Kotter i Schlesinger przedstawili sześć sposobów przezwyciężania oporów, jak na przykład łączenie szkolenia z komunikowaniem się.

Model procesu zmian wg Lewina - Teoria "Pola sił":
1. organizacja podlega wielu siłą wywołującym zmiany, jednakże oddziaływające siły utrzymujące ją
w równowadze, utrzymujące stabilizację,
2. siły wywołujące zmiany i siły powstrzymujące zmiany działają w przeciwnych kierunkach,
3. wszelkie zachowanie jest wynikiem równowagi między siłami napędowymi i powstrzymującymi,
4. wzrost siły napędowej może doprowadzić do wzrostu efektywności ale i zwiększyć siły powstrzymujące.

Dwie główne przeszkody wobec zmian (Lewina):
- brak umiejętności zmian postaw i zachowań
- zmiana często jest krótkotrwała i po krótkim czasie prób wraca się do poprzednich zachowań

Trzy etapowy model procesu zmiany (Lewina):
1) Rozmrażanie - Polega na doprowadzeniu aby potrzeba zmiany stała się tak oczywista, że będzie łatwo dostrzegalna i zostanie zaakceptowana.
2) Zmiana - Agent zmiany doprowadza do tego, że członkowie organizacji będą się identyfikować z proponowanymi przez niego wartościami, postawami i zachowaniami. Będą się z nimi utożsamiać i uznawać za rezultat własnych potrzeb a nie za ustępstwo wobec nacisków. Ten proces nazywa się internalizacją.
3) Zamrożenie - Utrwalanie nowego wzorca zachowań za pomocą mechanizmów wspierających lub wzmacniających tak, że staje się on nową normą.

Złote reguły w. Lewina:
1. Aktywny udział w procesie zmian czyli odpowiednio wczesna informacja o planowanych zmianach i udział w związanych z nimi decyzjach.
2. Grupa jako ważna pomoc przy owych zmianach. Procesy zmian doświadczane w grupie wzbudzają mniej lęku, a ich realizacja wymaga odpowiednio mniej czasu.
3. Współpraca sprzyja powstawaniu gotowości do zmian.
4. Procesy zmian przebiegają w sposób cykliczny. Wymagają one faz rozluźnienia, w której kształtowana jest gotowość do zmian oraz fazy uspokojenia, stabilizującą zmiany.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Zarządzanie zmianami organizacyjnymi (⭐bibliografia)
15 stron(-y)
Model 7S - opracowanie
9 stron(-y)
Motywacja do pracy
11 stron(-y)
Przywództwo
8 stron(-y)
Model ekonometryczny - stopa bezrobocia
20 stron(-y)
Przykładowy model ekonometryczny - liczba urodzeń
11 stron(-y)
Fazy procesu formułowania strategii marketingowej (⭐przypisy)
5 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Zarządzanie » Model Lewina

Model Lewina
Ocena: 8.6 / 10
Liczba głosów: 222 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii